⚠ שימו לב!

הדף שאתם קוראים לקוּח מארכיון האתר „מילים דיגיטליות”.
לאתר במתכונתו החדשה לחצו כאן.

השדדת וגם הפקרת?
‎2006·11·28‏

בטיול לארץ המבוטחת עברנו בלונדון בדרך לשם ובדרך משם. הצפנו לונדון-קאירדיד'-אברהונד'י-דולגל'אי-ל'אנבריס והדרמנו באנגור-לונדון. אכתוב מתישהו.

בכל מקרה, בלונדון בדרך חזרה ביקרנו ב־British Museum. באופן טבעי, אחד האגפים שביקרתי בהם היה זה של מצרים. זה מפעים לראות את מה שתמיד רואים בצילומים נמצא מול העיניים ממש. לנסות לקרוא הירוגליפים (ואפילו להבין קצת! נו, אולי הייתי צריך לסחוב איזה גארדינר איתי...) כשהמקור ניצב מולך, זו חוויה מיוחדת. להסתכל על אבן הרוזטה כשרק זכוכית (והמון אנשים נדחפים) נמצאת בטווח.
הכל טוב ויפה (putting aside שוד עתיקות, גזל וביזה וכו'), אלא שיש שם באגף הזה משהו שמעיב על הטראנס האגיפטופילי הזה, מלבד המון ילדים צווחניים: פסלים. חשופים. וידיים עליהם.

כן. יצירות־מופת בנות אלפי־שנים חשופות לחלוטין למגע־ידיים שמנוני מ־fish and chips. בו חמודון תן צ'אף לתותאנחאמון. מילא זה, אבל מספיק מטורף אחד כדי לרסס בספריי פסל או לקחת איזה חפץ כבד ולשבור את אחד הפסלים. נכון, מדובר רק בפסלים מאבן קשה, שהם עמידים יחסית, אבל עדיין, זה נורא להשאיר אותם, שרידים שנשמרו אלפים רבים של שנים כדי להגיע להיות קיימים היום, חשופים ככה. מינימום לשים חבל מסביב, אם לא להציב זכוכית סביבם, שזה הדבר המתבקש לעשות.

כמובן שכתבתי מכתב למוזיאון, למחות על היחס המחפיר ליצירות־האומנות, שמי יודע עוד כמה זמן הן ישרדו ככה.

זו התשובה שקיבלתי:

Dear Jehuda,

Thank you for filling in a comment form during your recent visit to the British Museum. I would like to ensure you that the Museum is doing the utmost to protect the objects on display in its galleries. All of the limestone and sandstone sculpture on the ground floor is now behind glass, as it is susceptible to damage from touching by visitors. Our Department of Conservation is continually monitoring the condition of the hard stone objects (granite, greywacke etc) to ensure they are not damaged, and we are considering the best method of stopping people touching these objects.

Best wishes,

Dr. Neal Spencer
Assistant Keeper (Curator)
Department of Ancient Egypt and Sudan
The British Museum
Great Russell Street
London WC1B 3DG
UK
Tel: +44 20 7323 8311
Fax: +44 20 7323 8803
egyptian@thebritishmuseum.ac.uk

For further information on the Department, including forthcoming events, please visit

www.thebritishmuseum.ac.uk/aes/aeshome.html

נו, יופי שהם מנטרים את המצב של הפסלים. אני בטוח שזה מאוד יעזור להם כשבדיוק מישהו יקיא לידם או כשהמתאר שלהם יתקהה מרוב נגיעות־ידיים של אנשים שלא מסוגלים לראות בלי לגעת.
"we are considering the best method of stopping people touching these objects". המממ...

תגים