⚠ שימו לב!

הדף שאתם קוראים לקוּח מארכיון האתר „מילים דיגיטליות”.
לאתר במתכונתו החדשה לחצו כאן.

Writing Direction Menu למעבדי־אינטל
‎2007·10·07‏

התמיכה של מקינטוש בעברית לא מושלמת (לא שיש מערכת־הפעלה שהתמיכה שלה ב־bidi כזו), אבל היא, יחסית, בסדר. מבחינת היכולת להתמודד עם הצגה של גליפים עבריים בסדר הנכון אין בעיה, וכך גם מבחינת היכולת להקליד אותם (כולל הגליף '־', מקף עברי). הבעיה היחידה, למעשה, שהיא system-wide היא היכולת לבחור את כיוון ההקלדה. ב־toolkit הרגיל, Aqua, אפשר לבחור עבור כל תיבת־טקסט — אלא אם המתכנן של הממשק ציין אחרת — את הכיוון על־ידי לחיצה עם המקש של העכבר, כשמקש ה־ctrl לחוץ, על תיבת־הטקסט, בחירה ב־Writing Direction, ואז בחירת הכיוון המתאים (Left to Right או Right to Left). זה בדיוק כמו שזה נשמע: מסורבל ולא נוח. אין במסגרת המערכת, כשהיא באה tabula rasa, שום אפשרות לשינוי מהיר, בעזרת המקלדת, של כיוון הכתיבה בכל התוכנות (כמובן שבתוכנות מסויימות המתכנת יכול לבחור ליצור צירוף מקשים כלשהו, יחודי לאותה התוכנה).

כאן נכנס תוסף קטן ונחמד בשם WDM (ראשי־תיבות: Writing Direction Menu) שכתב מקינטושאי ותיק בשם ניר סופר. זה משלים בדיוק את מה שהיה חסר: ←^ לכתיבה R2L ו־→^ ל־L2R. יש גם אפשרות לשינוי הכיוון על־ידי העכבר, ויש תצוגה ברורה שמסמנת את הכיוון הנוכחי.
הכל טוב ויפה, וזה באמת תוסף מצויין ונצרך (אני מקווה שבליאופרד העניין יתוקן: זה דבר שאמור לבוא עם מערכת־ההפעלה, ולא להצריך התקנה חיצונית), אלא שהגרסה הקיימת, 1.0, תומכת רק במעבדי PPC, מה שאומר שהיא לא רצה על מחשבים חדשים, שמשתמשים במעבדי־אינטל. אפשר לעקוף את הבעיה על־ידי הרצה של תוכנות ב־Rosetta, כמו שכתבתי כאן, אבל החסרונות ברורים: זה workaround מעוכר. חיכיתי וחיכיתי לגרסה אינטלית של WDM, והיא לא באה. לכן, לקחתי את העניין לידיים ופשוט ניסיתי לקמפל את ה־source מחדש, הפעם עם תמיכה במעבדי־אינטל. להפתעתי, לא היו שום בעיות: זה עובד חלק.
אז הנה הגרסה האינטלית, שנקרא לה 1.0i. ההתקנה אמורה להיות זהה. אם מישהו נתקל בבעיות, אשמח לעזור.
משוחרר תחת רשיון GPL, גרסה 2, כמו ה־WDM המקורי.

תגים