⚠ שימו לב!

הדף שאתם קוראים לקוּח מארכיון האתר „מילים דיגיטליות”.
לאתר במתכונתו החדשה לחצו כאן.

איך ללמוד LaTeX
‎2011·08·21‏

LaTeX זאת מערכת נפלאה. יש מעט דברים שאני מוצא neat כמוה (Vim זה אחד מהם). היא משפיעה על הכתיבה שלי באופן מאוד חיובי לדעתי, ומאפשרת לעשות מה שכלי מצויין (בניגוד לכלי טוב) מאפשר לעשות: לא רק לעשות את הדברים המוכרים באופן עדיף, אלא גם לעשות דברים חדשים, להרחיב את אופק הדברים האפשריים ואת אופק הדברים שאפשר לחשוב עליהם (ושזמינים למחשבה). דוגמה קונקרטית היא סבך הדוגמאות (כ־300) בעבודה הסמינריונית האחרונה שכתבתי (על תרגום החומש לוולשית; אעלה בקרוב טקסט של הרצאה שהתבססה עליה) — אני לא רואה את עצמי מצליח למצוא את הידיים והרגלים ולהפנות בקלות לדוגמאות ספציפיות (בסגנון של 'ר׳ דוגמה 174') בלי LaTeX; כלומר, LaTeX מאפשרת לי לעשות דברים שאחרת לא הייתי יכול לעשות, לא באופן סביר ובלי טרחה מרובה מאוד.

אז אחרי האפולוגיה הזאת ללמה אני אוהב את LaTeX, אגש לגוף של הפוסט. נשאלתי על־ידי חבר להמלצות למקורות ללמוד מהם LaTeX. כתבתי תשובה, והיא יצאה קצת ארוכה, אז הנה אני חולק אותה אתכן (בשינויי נוסח, כמובן, ובכמה תוספות):

אני יכול להמליץ ללמוד בדרך שבה אני למדתי: מלהסתכל על קוד של אחרים ולשחק איתו. כמעט עבור כל הדברים שאני מפרסם ושנכתבו ב־LaTeX אני מפרסם גם את קוד־המקור, כך שאתם יכולים להסתכל על זה (דיסקליימר: אף אחד מהדברים לא נועד להוות דוגמה ל'ככה צריך לכתוב יפה ב־LaTeX'; יש שם הרבה דברים שהם לא מסודרים ו'כמו שצריך', אלא פשוט נועדו לעבוד ולפתור משהו ספציפי). אפשר לנבור בפוסטים קודמים באתר הזה, מילים דיגיטליות; אם למשהו משום מה אין קוד, תבקשו ואשלח ואעלה לאתר.

לגבי עברית ותמיכה ביוניקוד ובפונטים עם תכונות מתקדמות — ובכלל, לכל מטרה — אני ממליץ במאוד מאוד להשתמש ב־XeLaTeX (+החבילה bidi). זה נותן תמיכה נהדרת בכל מערכות הכתב שאני צריך (לא כולל מצרית, שבשביל זה יש את HieroTeX שעובדת נהדר ביחד עם XeLaTeX).

היכולות של LaTeX בלי חבילות הרחבה מוגבלות מאוד. אממה, יש חבילות לבערך כל מה שאפשר רק לרצות, שמקלות על החיים ומאפשרות בקלות לעשות דברים מורכבים באופן שקל לתחזק ושברור לקרוא. המקור (הבלעדי, דה־פקטו: הכל שם, או לפחות כל מה ששווה משהו) לחבילות ל־LaTeX הוא CTAN. משהו שכדאי לשים אליו לב זה זה ש־CTAN כולל גם הרבה חבילות עתיקות או חובבניות/גולמיות, שלאו דווקא נותנות את הפתרון הטוב ביותר או המתקדם ביותר; אם יש כמה חבילות, ומדובר בדבר שהוא משמעותי, שווה להסתכל ולהשוות ולבחור מה הכי מתאים למטרה המסויימת.
למי שזה מעניין אותם: אני יכול להמליץ על חבילות שונות שאני אוהב, אבל הדרך הכי פשוטה היא להסתכל בקוד של דברים שכתבתי (בפרט, אלה המאוחרים יותר) ולראות במה אני משתמש.

יש שלושה ספרים שהייתי ממליץ להסתכל עליהם בהתחלה למי שמחפשת משהו כתוב להתחיל ממנו:

מבחינת רפרנסים לפקודות הפשוטות הנה שני אתרים:

מבחינת הפצות, TeX Live זאת ההפצה שאני מוצא כהכי טובה. יש חבילות TeX Live לכל הפצת לינוקס שמכבדת את עצמה.

זה ככה כמבוא. כדאי להתחיל מלעשות קובץ Hello World שעובד, ולהרחיב אותו לדברים נוספים (עברית, ביבליוגרפיה, תרשימים, שפות אחרות וכו׳), ולשחק עם הדברים כדי להבין איך הם עובדים. זה כיף.

LaTeX זה אחד הדברים שעושים את העולם הזה לקצת טוב יותר. אשמח לעזור בכל שאלה/תהיה/עצה/… (זה לא רק דיבור של נימוס, אני באמת מתכוון לזה).

תגים