⚠ שימו לב!

הדף שאתם קוראים לקוּח מארכיון האתר „מילים דיגיטליות”.
לאתר במתכונתו החדשה לחצו כאן.

'מכתב פתוח למטח: על חינוך וטכנולוגיה'
‎2013·04·28‏

מכותבים:

שלום רב,

שמי יודה רונן. אני ילידת שנות ה־80; בילדותי התעשרתי כסוחר בים וצברתי נקודות במשחק „בונוס”. יש למטח (ר״ת „המרכז לטכנולוגיה חינוכית”) אצלי מקום מיוחד בילדות…

לכן, התעצבתי מאוד לראות את הכתבה הזאת מלפני כמה ימים. זאת דוגמה, אחת מני רבות מדי, לקשיים בהם נתקלים אנשים טרנסג׳נדרים בחברה אשר בנויה על סדר מגדרי דכאני (ציס־הטרו־סקסיסטי פטריארכלי).
(עבור הקוראים: פרטים נוספים תוכלו לקרוא כאן באנגלית).

הן מהזימון שנשלח למרינה וצילומו הופיע בכתבה („[…] הננו שוקלים את הפסקת ההתקשרות עימך, בשל חריגה מגבולות תפקידך […]”) והן מתגובתכם לכתבה (לשונה: „היותה של החונכת טרנסג׳נדרית הייתה ידועה למטח לפני שהחלה ההתקשרות איתה. הטענה כאילו זו הסיבה שבגללה נשקלת הפסקת ההתקשרות, מופרכת לחלוטין. היא זומנה לשימוע לאחר שהתברר כי שוחחה עם תלמידים שחנכה בנושאים שבהם אין לה שום הכשרה, תוך חריגה בוטה ממסגרת התפקיד”), נראה שהאיום על המשך עבודתה של מרינה נעוץ במילים „חריגה מגבולות/מסגרת התפקיד”.

לכאורה, על־פניו ובהסתכלות שטחית (ויש שיאמרו, מִתממת), מדובר בסיבה הנראית כלגיטימית וכזו שמתייחסת לכל העובדים באופן שוויוני ואינה נוגעת להיותה של מרינה טרנסג׳נדרית. נבחן את הסוגיה משני כיוונים, ונראה את חוסר הצדק, חוסר השוויוניות וחוסר החינוכיות המשתקפים כאן:

בהקשר של מקומו של המגדר בחיינו ובלימוד, אני רוצה לסטות לרגע לדוגמה מלומדה של מטח משנות התשעים, העוסקת בתחום המנותק ממגדר באותה מידה שבה מתמטיקה מנותקת ממנו, אופטיקה. הלומדה נקראת „הנסיכה והעדשה”, וזה נוסח ההוראות שלה ככתבן וכלשונן (המלצתי החמה היא לראות את הסרטון המעולה הזה של הפמיניסטית וחוקרת המדיה אניטה סרקיזיאן, העוסק ב־trope „העלמה במצוקה” במשחקי־מחשב):


926-princess-1
926-princess-2
926-princess-3
926-princess-4

היה הייתה טירה קסומה בממלכת האור. בטירה גרה הנסיכה אורלי, אשר יותר מכל אהבה אור.
יום אחד השתלטו על הטירה כוחות החושך, הידועים בשם בלי-אור.
כוחות הבלי-אור החשיכו את הטירה ונלחמו כדי להחשיך את הממלכה כולה וכדי לכבוש אותה.
את הנסיכה אורלי הם כלאו בצריח הטירה.
הידיעה הגיעה לאוזניו של ליאור, הנסיך האמיץ.
בלי לחשוב פעמיים דהר ליאור לעבר הטירה, כדי לשחרר את אורלי.
בדרך פגש את הפייה אורסולה.
הפייה הזהירה אותו כי כוחות הבלי-אור חמושים בפנסים מיוחדים, אשר אלומת האור שלהם מסוכנת מאוד!
היא יעצה לו להיעזר בחפצים שונים שימצא בטירה, כדי להתגונן מפני אלומת האור וכדי לחסל את כוחות הבלי-אור.

הוראות הפעלה

כדי לשחרר את הנסיכה, על הנסיך לעבור בשבעת החדרים של הטירה. בכל חדר נמצאים כוחות הבלי-אור.

[…]

אני שואלת את עצמי, מה הלומדה מלמדת יותר, אופטיקה או תפקידי מגדר
כל עוד העיסוק במגדר הוא נורמטיבי, משמר את הסדר הקיים, הדברים עוברים בדרך־כלל אפילו מבלי ששמים לב אליהם: הנורמה היא שקופה.

לסיום, אני רוצה להזכיר לכם את נוסח החזון והשליחות של מטח, בתקווה שתלכו לאורו (ההדגשות שלי):

חזון
לקדם את החינוך בישראל ולהעניק לכל תלמיד הזדמנות ללמוד בסביבת למידה מתקדמת, המשלבת טכנולוגיה ופדגוגיה עדכניות ועשירה בתוכן איכותי — סביבת למידה שתציב את התלמידים בחזית הידע ותכין אותם למאה ה־21 כאזרחים תורמים מבחינה יצרנית, ערכית וחברתית.

שליחות

  • קידום הישגים וטיפוח מצוינות במאה ה־21
  • יצירת הזדמנויות שוות לכל ילדי ישראל
  • שימור והחייאה של נכסי תרבות ישראל וקידום ערכי הדמוקרטיה בעידן המידע

המקרה ומכעיס אף יותר לאור העובדה שנראה שהאיום על המשך עבודתה של מרינה אינו תוצאה של תלונה כלשהי שהוגשה אליכם, אלא יוזמה שהיא כולה שלכם, דבר שגורם לי לתמוה על מקומה של הטרנספוביה, גם אם הפחות־מוצהרת כאמור, כאן. מהכתבה עולה כי מדובר בחונכת מעולה, כך שאפילו אי־אפשר היה לטעון שמדובר בנסיון לפטר אותה על בסיס תפקודה.
תקוותי היא שיוסר האיום על עבודתה של מרינה ושתשכילו „לרדת מהעץ שטיפסתם עליו” ולהיות האנשים הנאורים שאני משערת שאתם רואים את עצמכם כמותם.

בברכת חירות ושוויון לכל, בתקווה לפירוק הסדר המגדרי והכלכלי־קפיטליסטי הנוכחי במהרה,
 יודה רונן

נ.ב. המכתב הזה הוא מכתב פתוח, ברוח של שקיפות וכנות. גם תגובתו של מטח (בתקווה שאכן תישלח), או אי־תגובתו (לאחר כחודש), תפורסם באתר זה.
תוכלו לענות לי בתגובה לדואל אותו קיבלתם, או בתגובה כאן.

תגים