⚠ שימו לב!

הדף שאתם קוראים לקוּח מארכיון האתר „מילים דיגיטליות”.
לאתר במתכונתו החדשה לחצו כאן.

נײַע זאכן
‎2013·09·23‏

אני כותב את השורות האלה כשליד המחשב מחובר נגן זעיר וקליל של sansa (שיודע לנגן פורמטים פתוחים!! (FLAC ו־Ogg Vorbis) *ריר גיקי*). בסלון מונחת — עוד בניילון, לא פתוחה, מחכה למחר לילדים — ערכה מגניבה במיוחד של גידול צמחים בתוך ג׳לי ככה שאפשר לראות את השורשים, ליד כל מני מציאות (מחברת גדולה וריקה־חוץ־משני־עמודים־שאפשר־לתלוש־בקלות, מלאן עפרונות, טושים עובדים, סוודר נחמד ועוד כל מני). את כל אלה אספנו אילאיל ואני מתוך הזבל במבוא דקר בגבעה הצרפתית. לא ליד, בתוך. הכל עובד וטוב. פירמטתי את הנגן ועכשיו יש בו מוסיקה של 8bitpeople ושיעורים באספרנטו. הכל עובד, טוב וכחדש… ובזבל. באמת בלתי־נתפס, לא רק איך אפשר לזרוק דברים כאלה לזבל כשאנשים אחרים יכולים לעשות בהם שימוש, אלא במיוחד איך יכול להיות שאנשים טובים ונחמדים, שאני מכיר, זרקו לזבל עשרים (!) חלקים של פסי־רכבת סטנדרטיים כאלה מעץ ועוד כל מני משחקים לפני כשבועיים. עכשיו לאילאיל וראם יש מלאן מלאן פסים, שהם יכולים לחבר לצורות ממש מורכבות. אני מניח שזה לא חדש שאנשים (קרי: אנשים עם יותר מדי כסף ועיוורון לאחר ואפס לקיחת אחריות על הבית המשותף היחיד שלנו ועל המצב שלו עכשיו ובעתיד…) זורקים דברים שהיו יכולים לשמש אחרים, רק כדי לקנות עוד שטויות שהם יזרקו אחרי כמה זמן וחוזר חלילה, אבל מרגע שנעשים מודעים לזה ומציצים לתוך הפחים ורואים איזה אוצרות יש שם, קשה שלא לראות את זה בכל מקום.

אז כדי לצמצם את התופעה, שאחד הגורמים הראשיים שלה זה שילוב של חוסר מודעות לאיזה אופציות של לתת (ולקבל!) חפצים בחינם קיימות ובכלל הקונצפט של זה שמחזור החיים של חפצים הוא לא לקנות ← לפח ← לקנות ← לפח, הכנתי את המדבקה הבאה, בגודל A4, שאני הולך להדביק על כל הפחים בגבעה הצרפתית, במקומות אסטרטגיים שיהיה קשה לפספס (PDF / TeX):

מדבקות נגד זריקת חפצים

בכוונה לא כללתי מידע על מיחזור (בגבעה הצרפתית יש, יחסית, אפשרות למחזר לא מעט דברים), כי זה היה מקרה קלאסי של הצפה קאונטר־אפקטיבית. המידע הוא מקומי לגבעה הצרפתית, למרות שיש שם דברים שהם כלליים; אם תרצו שאכין מדבקה אחרת לאיזור שאתם גרים בו, תכתבו אלי.

אני מקווה שזה מעוצב באופן כזה שיגרום לאנשים לעצור לרגע, להסתכל ולחשוב, ולא לזרוק דברים טובים לתוך הפח, אלא לעשות החלאפות ואז כולם שמחים ☺

ומה שמתבקש לקשר אליו, The Story of Stuff (יש כתוביות בעברית אם פותחים ביוטיוב ולוחצים על הכפתור של הכתוביות; יש גם עוד דברים באתר):


בשביל הנגישות (לאנשים ולמחשבים), הנה הטקסט, בלי עיצוב:

מה, לא חבל לזרוק חפצים לפח
כשאפשר לתת ולקבל חפצים בחינם♥?

  • ♥ כל כמה חודשים, באירועי מתחלפים בגבעה: 050-5658042 (סמדר)
  • ♥ שישי הראשון בכל חודש, שוק חופשי בזנגביל (בלפור 8, רחביה; 02-5665737): ginger.org.il
  • ♥ בכל זמן, דרך האינטרנט, באתר אגורה (לקבל ולתת בחינם): agora.co.il
  • ♥ בכל זמן, דרך האינטרנט, באתר המפקיד (בהשאלה): hamafkid.com
  • ♥ בכל זמן אפשר לתת בגדים במכולה במרכז המִחזור (התחנה הסופית של קו 4 במבוא העשׂרה)
  • ₪ א׳-ה׳, 9:00-19:00 בחנות כחדש (המרכז המסחרי, קומה שניה): 02-5817397
  • ₪ בכל זמן, דרך האינטרנט, באתר יד2: yad2.co.il/Yad2
  • ₪ כשאלטע זאכן עובר… ☺

שימו ♥: להניח חפצים ליד הפח זאת דרך נהדרת, אלא שמה שלא נלקח מספיק מהר מפונה, וחבל.

המדבקות הן יוזמה עצמאית מקומית, לא מטעם אך אחד מהנ״ל.

תגים