⚠ שימו לב!

הדף שאתם קוראים לקוּח מארכיון האתר „מילים דיגיטליות”.
לאתר במתכונתו החדשה לחצו כאן.

בני־המחצית: מודל לבניית חדר איימס הוביטי
‎2018·08·24‏

אתמול התקיים כנס מיתופיה 2018. היה כיף גדול לפגוש אנשים מוכרים וחדשים, לשמוע דברים חדשים (ומוכרים…) ולהשתתף בסדנאות. עבדכם הנאמן הרצה על הביטוי הלשוני של יחסים חברתיים דרך העדשה של התרגום הוולשי של הארי פוטר (מצגת ותקציר), אבל לא לשם כך התכנסנו כאן אלא בשביל הסדנה שהנחתה עדי, „בני המחצית: סדנת אשליות תפיסתיות של גודל ומרחק”. אין הנחתום מעיד על עיסתו, אבל על עיסתה של עדי אני יכול להעיד שהיא היתה מעניינת, מעשירה, כיפית ומקסימה גם בפעם המי־יודע־מי… הנה התקציר:

מה הקשר בין מעון באג ובין "חדר איימס"? איך גורמים לדמות שנכנסת לחדר לשנות את גודלה? ומדוע היו זקוקים יוצרי סרטי שר הטבעות לידע הלקוח ממדעי המוח?

בחלק הראשון של הסדנא נתנסה באשליות תפיסתיות הקשורות לגודל ומרחק: נבין כיצד הן משטות במוח האנושי ונראה את השימוש שעשו בהן בסרטי שרה"ט. בחלק השני יבנו המשתתפים מודל מוקטן של "חדר איימס", שהדמויות הנכנסות לתוכו נראות כאילו הן משנות את גודלן.

את המודל לחדר איימס ביססנו על זה של Project LITE, שהפכנו למעון באג בעזרת גימפ. מכניסים דמויות באותו הגודל, מודבקות למקל, לפתח המוארך בגג ומציצים דרך החריר. כשהדמויות בפינות אחת גדולה (הקרובה באמת) ואחת קטנה (הרחוקה באמת) וכשמוליכים אותן והן חולפות זו על פני זו הגודל שלהן משתווה, וכשהן ממשיכות ללכת זו שנראתה קטנה עכשיו נראית גדולה ולהפך.

אם תרצו להכין בעצמכם חדר כזה זה מה שתצטרכו לעשות:

הצד הימני של החדר:

צד ימין של חדר איימס הוביטי

עבור הצד השמאלי של החדר הבחירה בידכים בין דלת שלקוחה מציור של ג׳ון האוו:

צד שמאל של חדר איימס הוביטי, גרסת ג׳ון האוו

ובין הדלת הזו:

צד שמאל של חדר איימס הוביטי, גרסת ג׳ון האוו

גם בדמויות יש בחירה, בין דמויות מצויירות ובין דמויות לגו.

זהו, זה כל מה שצריך כדי להכין חדר איימס הוביטי מגניב. זאת אחת מהטכניקות השתמשו בהן בסרטי שר הטבעות של ג׳קסון כדי ליצור את האשליה שהשחקנים של ההוביטים קטנים יותר.

ככזה זה נראה מוכן, במודל טיפה מקווצ׳ץ׳ שבנינו (במציאות בילבו וגאנדאלף באותו הגודל!):

חדר איימס הוביטי מוכן ומקווצ׳ץ׳

זאת גרסה ישנה שבה הדמויות הפוכות, כך שכשגאנדאלף גדול ובילבו קטן הם מפנים את הגב אחד לשני…

למי שזה שימושי עבורם, אפשר להוריד גם את קבצי המקור של החדר בפורמט של XCF של גימפ: ימין, שמאל.

תגים