⚠ שימו לב!

הדף שאתם קוראים לקוּח מארכיון האתר „מילים דיגיטליות”.
לאתר במתכונתו החדשה לחצו כאן.

צעדת השרמוטות 2018
‎2018·05·14‏

ביום שישי הקרוב (2018/5/18) תתקיים צעדת השרמוטות בירושלים. ב־10:00 מתאספות בכיכר הדוידקה; ב־11:00 יוצאות לרחובות מרכז העיר להגיש בַּיוּש לבִיוּש הגוף והמיניות ולשבור עוד אבן בחומת הפטריארכיה; ב־12:45 במה פתוחה קורעת לב בכניסה לבר „התקליט”. עוד מידע שם בדף המקושר.

בשנה שעברה הכנתי שלט בעזרת שרפי ודף. השנה החלטתי להשתכלל ולעשות דיגיטליזציה לשלט בעזרת Inkscape. אז מה יש לנו?

אני לא חתיכת בשר

Gender Anarchy smashes Patriarchy

כל צד של השלט די מסביר את עצמו (אחרת השלט לא תקשורתי ומיותר), אבל נראה לי מועיל בכל זאת לבזבז קצת ביטים.

בצד האחד הדמות האנושית והדמות הפרתית אומרות ביחד „אני לא חתיכת בשר” (בפונט המקסים של קולמוס). זה לא סתם „בואו נאחד מאבקים כי זה מגניב”; יש כאן יותר מזה, משני כיוונים משלימים:

אז העניין הוא כזה: ברגע שאנחנו מתייחסים אל אחרים/ות כאל חפץ, כאל חתיכת בשר, ומפיקים הנאה מהמיניות שלהן/ם באופן נצלני, פוגעני ונטול הסכמה ורצון, אנחנו יוצרים ומחזקים את הקשר הזה בין היחס המחפיר שקיים בחברה כלפי בעלי־חיים לא אנושיים והיחס המחפיר שקיים בחברה כלפי נשים אנושיות וכל מי שלא מיישר/ת קו עם הסדר המגדרי ההטרונורמטיבי. בסופו של דבר, גם זה וגם זה מגיעים מאותו מקור של היררכיה, של החפצה, של ניצול שיכול להרשות לעצמו לנצל בלי חשבון. הפתרון הוא להפסיק, לשנות את החברה מן היסוד כך שלא תקבל את זה; הדרך אל הפתרון הזה היא, בין השאר, לדבר ולהעלות מודעות, וזה מה שאני עושה כאן. בהקשר הזה יש אולי מה להיות אופטימיים: הרוחות משתנות, גם אם לא באותה מהירות כמו שהיינו רוצות.

על הצד השני של השלט אכתוב פחות מילים. בסופו של דבר, הסדר המגדרי הקיים לא רק מקיים היררכיה פטריארכלית שמכפיפה נשים לגברים, אלא גם מושתת על עצם החלוקה הזאת, הבינארית (דו־איברית). מתוך ההפרדה המגדרית מגיעה ההיררכיה המגדרית, מתוך ההיררכיה המגדרית מתקיימת ההפרדה המגדרית. זה סוג של אורובורוס שמייצר את עצמו מתוך עצמו. אפשר לכתוב כאן הרבה על תיאוריה קווירית, אבל בקצרה אגיד שאחד הדברים שיכולים לטלטל באופן האפקטיבי ביותר את המגדל של הסדר המגדרי הקיים שכולנו נמצאותים בבסיס שלו וקורסיםות תחתיו הוא „אנרכיה מגדרית”, דהיינו יציאה מתוך הקווים שציירו לנו. זאת לא הדרך היחידה ללכת בה, והיא לא מתאימה לכולםן, אבל היא משהו שראוי לתת עליו את הדעת: לא לשחק לפי הכללים הדורסניים, ובטח שלא להוריש את אותם הכללים לדורות הבאים של האנושות.

החלק הגרפי בשלט כבר רץ לי כמה זמן בראש, והנה סוף סוף יצרתי אותו כקובץ. הסמל הטרנסג׳נדרי (⚧) בנוי על שילוב של הסמל הנקבי (♀) והזכרי (♂), אבל הוא בסופו של דבר מנציח את החד־מימדיות: יש קצה אחד, יש קצה אחר ויש את השילוב של שניהם. הסמל שעיצבתי הוא משחקי ואומר „יש הרבה יותר משני קצוות או רצף עליהם, יאללה בלגאן!”.

סיפא טכנית. רוצות להדפיס? הנה PDF־ים: א׳ וב׳. רוצות לשנות או להשתמש בגרפיקה למטרות אחרות? בכיף, הנה קבצי המקור.

להתראות ביום שישי ☺

תגים